Welcome visitor you can log in or create an account
facebooktwittergoogleplsinstgrmyoutube

BURAK YETKİN MÜCEVHER TASARIM

Hatırlıyorum da, 6 yaşındayken Dedem Kadir Yetkin bana minik ellerimle ilk kuyumculuk aletlerini tutmayı ve kullanmayı daha sonrada renkli bakır tellerden küçük objeler yapmayı öğretmişti. Telleri bükerek, İsveç çeliği eski pense ile kendime, beni ejderhalardan koruyan büyülü bir kolye yapmıştım. Sanat insanın gönlüne bu dönemlerde düşüyor galiba. Dedemin sanatkârlığını seyrederek bu sanatı benimsedim. Daha sonra Yükseliş Kolejinde ve Başkent Üniversitesinde öğrenim ve mücevher atölyeleri arasında koşuşturma ile geçen gençlik yıllarım oldu.

Bu işe, ustalığın ve çıraklığın bir değer kabul edildiği günlerde başlamış olmaktan ve sanata ve sanatçıya dair ruh inceliğini tanımaktan yana mutluyum. Kuyumculuğu bir hayat felsefesi, bir ruh inceliği ve kişinin yaşama dair şekillenmesi olarak algılamaktayım. Sanatların atası ve içinde kendine has bir ruhanilik taşıyan kuyumculuğu yaşayıp yaşatabilmek, bana müthiş bir yaşam enerjisi vermekte. Kuyumculuk sanatı, dedemden babama intikal eden ticaret ahlakı, sabır ve ustalık bilgisi ile 3 nesildir ailem tarafından yürütülmektedir. Geleneksel yöntemler kullanılarak değerli taşlar ve pırlantalar ile tasarlanıp üretilen eserlerin nesillere intikalinin verdiği gurur tarif edilemez. Bence, mücevher, sergileme alanı insan bedeni olan ve sanat eseri olarak nitelendirebileceğimiz güçte bir yapıt olmalıdır.

Yeni yetişen nesillerin daha hayırlı olmasını ve güzel şeylerle uğraşmasını gönülden dilerim. İnsanlar dünyada emanetçidir. Bugün bizim dediğimiz hiçbir şey bizim aslında değildir. Sadece belli bir süre kullanımımıza tahsislidir. Bunu herkesin bilmesini çok istiyorum. Bir gün her şeyi bırakıp gideceğiz. Giderken de insanın arkasında güzel izdüşümleri bırakması gerektiğini düşünüyorum. Bence, hayatta bir iz, bir anı bırakmak kadar keyifli bir şey yok. Sonuçta iyi olsun kötü olsun her şey insan için ve yine insana geri dönüyor.

burak3burak5burak4burak1

Son DüzenlenmeSalı, 29 Eylül 2015 05:31

Benzer Öğeler (etikete göre)

Log in or create an account

fb iconLog in with Facebook