Welcome visitor you can log in or create an account
facebooktwittergoogleplsinstgrmyoutube

Mücevher Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel Mücevher Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mücevher seçimi oldukça zor bir iştir. Antika MücevherHarper’s Bazaar dergisi mücevher seçmenin püf noktalarını araştırdı.

Amerika ve Dubai’ de takıları büyük ilgi gören, tasarımları Vanity Fair, W ve Amerikan Harper’s Bazaar gibi dergilerde yer alan takı tasarımcısı Nilüfer Tarzi Kuran, Türk kadının çok zevkli olduğunu söylüyor.

- Türk kadını çok zevkli ve modayı yakından takip ediyor. Türkiye’ de sunduğum koleksiyonumda cesurca davranabiliyorum. Amerikalı ve Arap kadınlar daha tutucu…

- Bazen bir küpe, bazen de bir kolye kıyafeti tamamlayabilir. Benim favorim küpe… Tarihte ve günümüzde kadınlar, mücevherlerini daima bir statü göstergesi olarak taşımışlardır.

- Takıların da trendi var. Örneğin geçen senelerde küpe çok revaçtaydı. Bu sezon büyük yüzük moda.

Yaşa göre aksesuvar seçimi yapılmalı
- 20′ li yaşlardakiler ince ve çok sıralı zincirler, dizi dizi inci kolyeler, ince ama büyük ebatlı halka küpeler, modern tasarımlı yüzükler, kelepçe bilezikler ve rengarenk taşlardan tasarlanmış iddialı küpeleri iyi taşır. Özellikle büyük ve modern hatlara sahip kolye ucu onlar için idealdir.

- 30′ larındaki kadınlar biraz daha ağırlığı olan büyük parçalar kullanabilir. Bu yaştakiler klasik bir tasarıma sahip mücevher edinebilir. Ancak çok ağır parçaları kullanabilmek için erken bir yaş… Bunun için özellikle taşlı parçalarda modern tasarımlara yönelmek gerekebilir.

- 40′ lı yaşlarda kadınlar kendilerine çok güvenirler. Bu yüzden iddialı mücevherler kullanabilirler. Büyük ve gösterişli bir yüzük ya da küpeyle ne kadar iddialı olduklarını gösterebilirler. Klasik inci kolyeler, taşlı küpeler ve tasmalar onlar için uygun tasarımlar…

- 50 ve üzeri yaş grubundaki kadınlar; yüz, el, kol ve dekolte gibi en beğendikleri yerlerini ortaya çıkaracak büyük ve iddialı tasarımları seçmeliler. Bu yaşlar klasik, ağır taşlı ve antika parçaların en rahat kullanılacağı zamanlardır.

 

Spor giyinene modern tasarım yakışır

İletişim ve imaj danışmanı Özlem Çakır, mücevher seçerken; kişinin giyim tarzı, fiziksel özelliklerinin yanı sıra tasarımın nerede kullanılacağına ve renk tonlamasına dikkat etmek gerektiğini söylüyor. İşte, Çakır’ ın önerileri…

- Her yaştaki kadının yatırım yapabileceği ve bir ömür boyu kullanabileceği klasik parçalardan en önemlileri, sıra sıra inciler, tek taş pırlanta yüzük ve küpelerdir. Tek taşın büyüklüğü imkanların dışında yaşa göre de seçilmelidir.

- Modern mücevherler spor giyinen her yaştaki kadınlara hitap eder. Bu tasarımlar günlük kullanım için de uygundur.

- Etnik mücevher, el yapımı görüntüsü verir. Etnik giyim tarzını benimseyen kadınlar tercih edebilir.

- Antika mücevherler, mücevhere çok düşkün olan kadınlar tarafından tercih edilir. Geçmişe ilgi duyan farklı ruha sahip kadınlar, bu tarz tasarımlarla kendilerini çok iyi hissederler.

Tasarımları Salma Hayek, Penelope Cruz ve Mischa Barton gibi ünlüler tarafından tercih edilen Gilan markasının kreatif direktörü Gökhan Öngör, mücevher konusunda tavsiyelerde bulundu…

Mücevher seçimlerini yaşa göre yapmak önemli ama hissedilen yaş daha önemli! 20′ li yaşlardaki bir genç kızın özel bir davette ağır bir kolye takabileceği gibi, 50′ lerindeki olgun bir kadın da jean giyip uzun bir zinciri boynuna dolayabilir.

Mücevher kadının ruhunu yansıtmalı… Kadınlar artık takılarının duygularını ve yaşam tarzlarını yansıtmasını, fonksiyonel olmasını bekliyor.

www.kadinhayat.com - Sitesinden Alınmıştır

Log in or create an account

fb iconLog in with Facebook